احادیث تفسیری

احادیث تفسیری امام کاظم – پدر عیسی کیست؟

پدر عیسی کیست؟
یکی از حساسیت های دشمنان اهل بیت علیهم السلام ، این بود که چرا مردم به امامان، (فرزند رسول الله) خطاب می کنند و این امر، گاهی کینه و حسد دشمنان را برمی انگیخت و علت آن را از امامان می پرسیدند، از جمله هارون الرشید در ملاقات با امام موسی بن جعفر علیه السلام ، دلیل قرآنی آن را از آن حضرت پرسید. شیخ صدوق از امام کاظم علیه السلام روایت کرده که فرمود:
وقتی بر هارون الرشید وارد شدم، به من گفت: برای چه به عامه و خاصه اجازه داده اید تا شما را به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نسبت دهند، حال آنکه شما فرزندان علی علیه السلام هستید و هرکس به پدرش منسوب می شود و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم جدّ مادری شماست؟
در پاسخ گفتم: ای امیرمؤمنان! اگر پیامبر از قبر بیرون آید و دخترت را خواستگاری کند، تو به او می دهی؟
گفت:‌پناه بر خدا! چگونه ندهم؟
گفتم: ولی او از دختر من خواستگاری نمی کند و من هم به او زن نمی دهم.
گفت: برای چه ای ابوالحسن؟
گفتم: چون او مرا زاده است ولی تو را نزاده است.
گفت: احسنت، ای موسی! آن گاه گفت: چگونه می گویید ما خاندان پیامبر هستیم، حال آنکه او نسلی نداشت و نسل از فرزند پسر است، نه دختر، و شما فرزندان دختر او هستید؟
امام فرمود:تو را به حق خویشاوندی و به حق این قبر و کسی که در آن آرمیده است،‌ مرا از پاسخ این سؤال معذور بدار.
ولی او همچنان برای گرفتن پاسخ خود اصرار داشت و گفت:
حتماً‌ باید شما فرزندان علی و تو ای موسی- که بنا به آنچه به من رسیده، رهبر آنها و امام زمانشان هستی- مرا از دلیل و حجت خود باخبر کنید و زمانی تو را رها می کنم که از کتاب خدا دلیل بیاوری.
امام فرمود:بسم الله الرحمن الرحیم. (و من ذریته داوودَ و سلیمان و ایوبَ و یوسف و موسی و هارون و کذلک نجزی المحسنین و زکریا و یحیی و عیسی…)
/پاورقی ۱۱- انعام-۸۴٫/
(و از نسل او داود و سلیمان و ایوب و یوسف و موسی و هارون است و ما نیکوکاران را این چنین پاداش می دهیم و از نسل آنها زکریا و یحیی و عیسی و الیاس (می باشند) …) .
در اینجا امام علیه السلام از هارون الرشید پرسید: ای امیرمؤمنان! پدر عیسی کیست؟
گفت: عیسی پدر نداشت.
امام فرمود: ولی ما از طریق مادرش، مریم او را به نسل پیامبران نسبت می دهیم و ما نیز از طریق مادر خود فاطمه (علیهما السلام) به نسل پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پیوند خورده ایم. و در ادامه فرمود: اگر خواسته باشی، باز هم برایت بخوانم ای امیرمؤمنان!
گفت: آری.
امام آیه مباهله را بر او خواند: (فمن حاجّک فیه من بعد ما جاءک من العلم فقل تعالوا ندع ابناءنا و ابناءکم و نساءنا و نساءکم و انفسنا و انفسکم ثمّ نبتهل فنجعل لعنت الله علی الکاذبین)
/پاورقی ۱۲- آل عمران-۶۱٫/
و افزود: هیچ کس ادعا نکرده که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم جز علی و فاطمه و حسن و حسین را زیر کسای مباهله با نصارا برده باشد و بدین ترتیب تأویل آیه، این چنین است که مراد از (ابناءنا) حسن و حسین است، از (نساءنا) فاطمه، و از (انفسنا) علی بن ابی طالب است.
هارون الرشید به حضرت گفت: آفرین که درست گفتی ای ابوالحسن!
/پاورقی ۱۳- زندگی دوازده امام، ج۲، ص ۳۴۶، با تصرف و تلخیص، بحارالانوار، ج۴۸، ص ۱۲۷٫/
استدلال به قرآن در مسائل فقهی
از آنجا که معصومان علیهم السلام تنها منبع و مرجع تبیین احکام فقهی پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم هستند، گاه
دیگران جویای دلیل مسئله ای می شدند و آن بزرگواران نیز دلیل قرآنی مسئله را بیان می کردند. گاهی هم خود معصومان همانند امام محمدباقر علیه السلام می فرمودند: (اذا حدثتکم بشیء فاسالونی من کتاب الله
/پاورقی ۱۴- کافی، ج۱، ص ۶۰، ح۵٫/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *