سیره عملی و رفتاری

برخورد امام کاظم با دشمن نادان

ابوالفرج اصفهانی در کتاب مقاتل الطالبیین خود آورده است:
روش و اخلاق امام موسی کاظم (ع) چنین بود که اگر کسی پشت سرحضرتش حرف زشتی میزد و بدگوئی میکرد، امام (ع) اظهار ناراحتی نمیکرد، بلکه هدیه ای برایش میفرستاد. همچنین مورخین در کتابهای مختلفی آورده اند: یکی از فرزندان عمر بن خطاب هر گاه امام کاظم (ع) را ملاقات میکرد، به امام علی (ع) دشنام و ناسزا میگفت و بدین شیوه حضرت را مورد آزار و اذیت قرار میداد. و مرتب دوستان و اطرافیان حضرت میگفتند: یا ابن رسول الله! اجازه فرمائید تا او را مجازات و نابود کنیم، و لیکن امام علیه السلام از این کار جلوگیری مینمود؛ و مانع مجازات او میگردید. روزی حضرت از دوستان خود پرسید: محل کار این شخص کجاست؟ و چه میکند؟ عرضه داشتند: در اطراف مدینه مزرعه ای دارد، روزها در آنجا مشغول کشاورزی است. حضرت سوار مرکب – الاغ – خود شد و به سوی مزرعه آن شخص بدزبان، رهسپار گشت؛ و چون به مزرعه رسید، با الاغ وارد زراعتها و محصول او گردید.
آن شخص با دیدن چنین صحنه ای، فریاد کشید: زراعت ما را لگدمال نکن؛ ولی حضرت به راه خود ادامه داد تا نزدیک او رسید و سپس از الاغ پیاده شد و کنارش نشست و با او مشغول شوخی و مزاح گردید؛ و بعد از آن فرمود: چقدر برای این زراعت هزینه کرده ای؟
گفت: صد دینار، حضرت فرمود: برای درآمد و سود از آن، چه مقدار آرزو و امید داری که بهره ببری؟
در پاسخ گفت: علم غیب نمیدانم، حضرت فرمود: پرسیدم: چه مقدار آرزومندی؟
آن شخص گفت: دویست دینار. امام (ع) سیصد دینار به او داد و با ملاطفت فرمود: درآمد زراعت هم مال خودت باشد. ناگاه آن شخص با مشاهده چنین برخورد، تعجب کرده؛ و پیشانی حضرت را بوسید و از جسارتهای گذشته خود عذرخواهی کرد.
و چون شب هنگام نماز فرا رسید و مردم به مسجد آمدند، دیدند آن شخص پشت سر امام (ع) نماز جماعت میخواند.
پس از آن، حضرت به دوستان خود فرمود: حال این کار و روش صحیح بود، یا آنچه که شما پیشنهاد میدادید؟! [۱] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] ارشاد: ۲۹۷، س ۱، اعیان الشیعه: ج ۲، ص ۷، بحارالانوار: ج ۴۸، ص ۱۰۲، ح ۷، مناقب ابن شهر آشوب: ج ۴، ص ۳۱۹، دلائل الامامه: ص ۳۱۱، س ۱، کشف الغمه: ج ۲، ص ۲۸۸، مدینه المعاجز: ج ۶، ص ۱۹۲، ح ۱۹۳۶٫
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *