امامت و رهبری، حاکمان زمان

نشانه هائی از امامت امام کاظم

ابوبصیر روایت کند:
روزی که به محضر مبارک امام موسی کاظم (ع) وارد شدم و عرضه داشتم: فدایت گردم، امام چگونه شناخته میشود و نشانههای امامت چیست؟
حضرت فرمود: امات نشانهها و علامتهای بسیاری دارد: یکی آن بود که پدرم انجام داد – جریان بینا شدن ابوبصیر توسط امام صادق علیه السلام. و از طرف خداوند متعال به وسیله ی حضرت رسول صلی الله علیه و اله و سلم منصوب و معرفی شود، همانطور که امام علی (ع) را نصب نمود. و دیگر آن که آنچه از او در هر موضوعی سئوال کنند، جواب آن را بداند و بتواند پاسخ دهد، و با مردم از هر قبیله و نژادی و صاحب هر لغتی که باشند، سخن گوید. سپس افزود: ای ابوبصیر! هم اکنون نشانهای از آن را مشاهده و ملاحظه خواهی نمود. آن گاه لحظاتی گذشت، ناگهان شخصی از اهالی خراسان وارد شد و با زبان عربی با حضرت سخن گفت؛ ولی امام (ع) به فارسی و زبان محلی با آن خراسانی صحبت میفرمود. مرد خراسانی با حالت تعجب گفت: با ابن رسول الله! من با شما به زبان عربی سخن میگویم؛ لیکن شما به زبان فارسی صحبت میفرمائی؟! حضرت فرمود: اگر ما نتوانیم به زبان فارسی و محلی با شما سخن گوئیم؛ پس چه مزیت و فضیلتی بر دیگران داریم. پس از آن، حضرت به من خطاب نمود و فرمود: ای ابوبصیر! امام به تمام لغات انسانها آشنا است، و نیز زبان تمام حیوانات را میفهمد و با آنها سخن میگوید؛ و کسی که دارای این مزایا و اوصاف نباشد، امام نیست [۱] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] بحارالانوار: ج ۴۸، ص ۴۷، ح ۳۳، قرب الاسناد: ص ۱۴۶، اصول کافی: ج ۱، ص ۲۵۵، ح ۷، عیون المعجزات: ص ۱۰۲، به نقل از علی فرزند ابوحمزه ثمالی با تفصیلی بیشتر.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *